Starejša sepijasta fotografija dveh moških v oblekah

14. november - svetovni dan diabetesa

Darja Lovšin12. november 2024

Kmalu prihaja e knjiga Diabetična kulinarika, nova kuharica priznane avtorice Darje Lovšin, ki na inovativen način pristopa k prehrani sladkornih bolnikov. V knjigi avtorica združuje zdravju prijazne sestavine, ki pozitivno vplivajo na raven krvnega sladkorja, hkrati pa zagotavlja, da so jedi polne okusa in enostavne za pripravo. S poudarkom na dostopnosti sestavin in preprostosti postopkov bo vsak bralec lahko pripravil okusne obroke brez dragih sestavin in zapletenih korakov.

Razglasitev 14. novembra za svetovni dan diabetesa je bil odziv Mednarodnega združenja za diabetes in Svetovne zdravstvene organizacije na vse večjo zaskrbljenost mednarodne skupnosti zaradi širjenja sladkorne bolezni. Svetovni dan diabetesa je priložnost za ozaveščanje o sladkorni bolezni po vsem svetu, in tako tudi v Sloveniji. Tudi letos ponavljamo, kakor že vsa leta doslej, da diabetes preprečujemo z zdravim življenjskim slogom, pri zdravljenju pa ima gibanje, skupaj z zdravo prehrano, terapevtski pomen in drži bolnika stran od diabetičnih zapletov.  

Dramatično odkrivanje inzulina 

Odkritelj inzulina, kanadski zdravnik Frederick Banting (1891–1941), rojen 14. novembra, je za to odkritje prejel Nobelovo nagrado. V počastitev njegovega življenja in dela pa je njegov rojstni dan razglašen za svetovni dan diabetesa. 

Pred dobrimi sto leti so bolniki z diabetesom tipa 1 umirali, ker še niso poznali zdravila. Hormon inzulin sta leta 1921 odkrila mlada zanesenjaka iz Toronta, zdravnik Frederick Banting in kemik Charles Best. Le nekaj mesecev po revolucionarnem odkritju, 23. januarja 1922, ga je že prejel prvi človek na svetu. Deček Leonard Thompson je bil že povsem shiran in je umiral zaradi diabetesa tipa 1, s pomočjo injekcij inzulina pa je preživel in doživel prav lepo starost, okrog osemdeset let. Pot do industrijske proizvodnje je bila odprta in skoraj hkrati so inzulin začeli pridobivati v ZDA in na Danskem. Leta 1923 je Frederick Banting za njegovo odkritje prejel Nobelovo nagrado in naziv Sir. 

Starejša sepijasta fotografija dveh moških v oblekah
Sodelavca pri odkrivanju inzulina Frederick Banting (desno) in Charles Best leta 1924. Foto: Wikimedia Commons