Jedilnica, fotografirana od zunaj skozi odprta terasna vrata
Foto: Simon Chang
Shrani

Hiša Boštjana Gabrijelčiča - Atmosfera kot stil

Nina Granda / V sodelovanju z revijo Outsider8. maj 2024
Arhitektka Nina Granda odpira vrata zanimivih hiš, nas vodi skozi umetnost bivanja in lepoto notranjega dizajna. Tokrat se je posvetila arhitekturi atrijske gradnje – obiskala je hišo arhitekta Boštjana Gabrijelčiča na Rakovi jelši v Ljubljani.

»Atmosfera kot stil« – na to misel me asociira prvi vtis, ko obiščem atrijsko hišo arhitekta Boštjana Gabrijelčiča in oblikovalke keramike Tanje Goršič Gabrijelčič na Rakovi jelši v Ljubljani. Nizka betonska gradnja se ne prilagaja okolici, ampak v notranjosti ustvarja svoj lastni svet.  

Nepopisan list

Arhitekt Boštjan Gabrijelčič pripoveduje, kako se je vse skupaj začelo. »Kot arhitekt sem za naročnika v biroju načrtoval hišo na Rakovi jelši. Bilo je leta 2016, ko je bil ta prostor še popolnoma nepozidan in neurbaniziran, ta del mesta pa označen s predsodki. Ni bilo še ulice niti hiš niti komunalnih priključkov, je pa vse to že bilo v načrtu razvoja mesta. Tu so rasla drevesa, grmovnice, slišalo se je celo kozice – zelo idilično, podeželsko vzdušje, ampak čisto zraven PST in pet minut do središča mesta. Zraven naročnikove lokacije se je pojavila možnost prodaje še ene parcele po zelo razumni ceni. To je bila prava priložnost za nas,« pojasni Boštjan. Prej je z mlado družino živel na Fužinah, vendar so pogrešali bližino mesta.  

Zunanjost hiše z betonskimi oboki
Foto: Simon Chang

Ko so snovali hišo, je bila okolica še nedotaknjena, vedeli pa so, da bo tu sledila gosta in nizka stanovanjska pozidava. »Glede konteksta smo začeli kot tabula rasa, brez referenc, na katere bi se lahko ob načrtovanju nanašali.« Želela sta si pritlične hiše, ker omogoča posebno kakovost bivanja, hkrati pa je skladna s stanovanjsko pozidavo v bližini, kot so sosednje Murgle arhitektov Ivanšek. »Želela sva si doma, ki bo omogočal čim več intime, tudi ko bo okolica pozidana. Zato smo se odločili za atrijsko hišo. Tu imamo veliko zasebnosti. Čeprav se okolica intenzivno zgoščuje, naša intima ostaja nedotaknjena.«