Hiša Roka Omana - Revolucija v štirih kubusih
Arhitekt Emil Navinšek je leta 1969 v samozaložbi izdal knjigo velikopoteznega naslova: The Revolutionary New Corridor-Free Systems in Architecture (Revolucionarni brezkoridorni sistemi v arhitekturi). V njej je opisal svojo metodo prostorske znanosti, dognanja in načela gradnje brez hodnikov. Prvič je ta načela udejanjil pri Gimnaziji Bežigrad (1936). To je bil prototip; realiziral je 39 revolucionarnih brezkoridornih šolskih stavb. Ob sodobnih oblikah učenja spoznavamo, kako aktualne so njegove ideje še danes.
Dve leti pred Gimnazijo Bežigrad je Navinšek blizu svoje hiše na Devinski v Ljubljani za svoji teti zasnoval malo vilo z vrtom (1934), v tlorisu ne dosti večjo od 40 kvadratnih metrov.
Arhitekt Rok Oman, ki s Špelo Videčnik vodi mednarodno uveljavljen arhitekturni biro OFIS, je z občutljivim arhitekturnim posegom vilo preuredil v bivališče za svojo družino.
»Obstoječa dediščina mi je predstavljala izhodišče, kako se lotiti arhitekture. Delo arhitekta Navinška mi je omogočalo, da sem se ob zasnovi hiše naslonil na obstoječo gradnjo in na tej osnovi razvil lastno arhitekturo.«
Prizidek - presežek
Nastala je zanimiva in igriva kompozicija štirih enakovrednih volumnov – kubusov. Navinškova hiša, prvi kubus, stoji ob ulici, dozidani pa so ji trije leseni volumni, pravokotno postavljeni drug na drugega.
Prizidek je sicer problematična značilnost slovenske grajene krajine, ki namesto temeljitih rešitev prepogosto išče parcialne. Toda v tem primeru je obstoječa dediščina izhodišče za avtorski poseg, ki ustvarja novo celostno arhitekturo.