
Nina Petek - Raziskovalka himalajskega budizma
SKRIVNOSTNA TRADICIJA V NAJSEVERNEJŠEM DELU INDIJE
Nina Petek je v Ladakh prvič odšla leta 2018. Takrat se je navdušila nad spoznanjem, da še obstaja močna tradicija puščavništva. Menihi, ki jih je obiskala med raziskovalnim delom, so ji povedali, da v oddaljenih samotiščih visoko na pobočjih Himalaje še vedno bivajo puščavniki, jogiji, ki izvajajo tradicionalne prakse budistične meditacije. Leto kasneje se je Nina vrnila v Ladakh, odločena, da bo poiskala nekatere puščavnike in puščavnice in izvedela več o njihovih zgodbah.
»Bolj kot filozofija v institucijah me zanimajo filozofije, ki se gibljejo na robu in tako ohranjajo avtentično jedro budizma. V vsaki instituciji se nauk na neki način priredi, je omejen na skupino pravil, na neke strukture, puščavniki pa živijo budizem na najbolj avtentičen način,« mi pove Nina. Potovanja so v zadnjih letih bistveno vezana na njeno raziskovalno delo, ki zahteva odpravo na teren. Nina s svojo ekipo raziskovalcev raziskuje filozofsko šolo kagyu, ki se je razvila iz neodvisne oblike puščavništva. Že samo ime kagyu pomeni ustni prenos, torej z učitelja na učenca, kar tudi pomeni, da pripadniki te šole veliko svojih naukov še danes ohranjajo ustno. Ninino raziskovalno delo v Indiji zahteva veliko ekipo, v kateri sta tudi prevajalec in izkušeni plezalec.
»Samotišča so na strmih pobočjih gora, zdijo se res popolnoma nedostopna, moram priznati, da do vseh ne morem sama, tako zaradi višine kakor zaradi neizkušenosti v plezanju. Zato imam s sabo tudi izkušenega plezalca v indijskem delu ekipe, ki je zelo pomembna, ker je lokalna. Do samotišč je pot precej težavna, do večine grem, ampak do nekaterih ne morem, in tam dokumentacijo opravijo drugi.«
