Zgodba govori o petnajstletni osmošolki Urši, ki ima probleme s primerno težo in postavo. Na Uršo vsak dan pritiska njena mama Dunja, ki od nje zahteva, da ima manekensko postavo, saj bo le tako lahko postala vsaj tako uspešna manekenka, kot je bila sama. Urša si pravzaprav sploh ne želi postati manekenka, a se mami ne upira, saj misli, da jo bo Dunja končno vzljubila, če bo izpolnila njena pričakovanja. Mamo hkrati občuduje in odklanja, ob tem pa v sebi išče odgovor, kakšna ženska želi biti sama.
S temo, kakršno obravnava mladinska povest Debeluška, se danes srečujejo številni mladi pa tudi odrasli. Tema o anoreksiji je vedno bolj aktualna, kar s seboj prinaša prednosti in slabosti. V zgodbi vsakega dekleta, ki se ujame v krog anoreksije, se prepleta več različnih razlogov. Ti razlogi so povezani z osebno zgodovino, imajo pa tudi družbeno ozadje. V Uršinem primeru je osrednji razlog mama, hromi pa jo tudi neprepoznaven strah pred odraščanjem v žensko.
Janja Vidmar je za roman Debeluška prejela nagrado moja najljubša knjiga, saj je po izboru bralcev, leta 2000, ta roman zasedel 2. mesto.