Rimske legije so že davno podredile Judejo in okoliške dežele, a Judje pričakujejo poslanika in hkrati snujejo upor proti svojemu izdajalskemu kralju in rimskim osvajalcem. Med mnogimi preroki pa eden izstopa; govorimo o Jezusu. O njem je napisanih neskončno knjig, je junak številnih romanov. Čeprav je zgodovinskih zapisov iz Judeje tistega časa malo, zaradi materialnih dokazov vemo veliko.
Josip Mlakić se je odločil napisati roman iz perspektive enega najbolj osovraženih likov iz Biblije, židovskega upornika Barabe, tistega, ki ga je Poncij Pilat pustil pri življenju. Z ustvarjanjem Evangelija po Barabi, Mlakić ustvarja sliko Judeje in Jezusovega življenja iz druge perspektive, nas plastno uvaja ne le v zgodovinske, ampak tudi politične dileme svojih junakov, tistih istih, ki jih poznamo iz apokrifnih in neapokrifnih evangelij.
Mlakićev Evangelij po Barabi je roman o Jezusu in uporu, roman o ohranjanju Hrama in gradnji novega, enako zgodovinski in sodobni roman o človekovih napakah, izdajah, dvomih in idealih. Evangelij po Barabi je roman, ki bralca sili k razmišljanju o velikih vprašanjih človekovega obstoja in majhnih korakih, ki kažejo njegovo človečnost.